Jdi na obsah Jdi na menu
 


Jak pečovat o králíčka TEDDY

Teddy králíček - jak o něj pečovat

 

Očkování

V deseti až dvanácti týdnech života nechte králíčka naočkovat proti králičímu moru a myxomatóze - tyto nemoci přenáší komáři, tak jej do té doby před nimi chraňte (sítě do oken). Očkování se opakuje 2x do roka (uvádí se šest měsíců, ale koncem období již nemusí vakcína fungovat, takže mi veterináři doporučili očkovat v sezóně již po pěti měsících, přes zimu stačí po šesti). Při očkování vám ostříhají i drápky. Určitě to po druhé již zvládnete sami. Odstřihává se jen neživá část drápku, většinou to, co je delší než chlupy. U světlých drápků je vidět, kde je živá růžová část, u tmavých se to musí odhadnout. Králíčci se mohou také nechat naočkovat proti infekční rýmě a pasterelóze. Tyto nemoci se však vyskytují spíše ve velkochovech, takže pokud doma máte jednoho či dva ušáky, je to zbytečné.

 

Ubytování

Pro králíčka je nejvhodnější klec o délce 100 cm. Minimální délka by měla být 80 cm. Pokud mu chcete dopřát velkou probíhačku, kupte mu klec o délce 120 cm.

Králíčci se rádi schovávají, radost jim udělá dřevěný domeček, na který si i rádi vyskočí.

Jako podestýlka je nejvhodnější sláma. Hobliny i kukuřičná podestýlka se chytá do srsti. Nepraktičtější je naučit králíčka na záchůdek. Až si králíček vybere místo, kam chodí dělat potřebu, dejte mu tam mističku s dřevěnými peletami. Všechnu podestýlku z klece odstraňte a klec vymyjte octem. Kdykoliv udělá bobek, hoďte mu ho do mističky. Pokud se vyčůrá mimo mističku, vytřete to. Časem bude chodit králíček do mističky a neudělá bobek nikde jinde. To je důležité hlavně tehdy, pokud králíčka pouštíte na delší dobu z klece.

Na zrní doporučuji koupit malou ale těžkou mističku. Malou proto, aby vás nelákalo králíčka překrmovat, a těžkou proto, aby ji králíček nezvrhával.

Na pití doporučuji pítko (napáječku). Je to lepší než mistička, nemusíte také tolikrát dolévat vodu. Pokud necháváte králíčka přes víkend samotného, kupte napáječku o objemu alespoň 0,5l.

 

Potrava

Důležité je, aby měl králíček stále vodu a seno. Dále se krmí různými směsmi pro hlodavce, kde převažuje obilí, dále je tam slunečnice a sušené ovoce, zelenina, vojtěškové granule. Já králíčkům směs míchám - z ječmene (ten je pro králíky nejvhodnější), ovesných vloček (hlavně pro mladé a březí a kojící samice), granulí, menšího množství kukuřice, pšenice, slunečnicových semínek. Často koupím nějakou směs pro králíky a přidám stejné množství ječmene a poloviční množství vloček, ostatní tam je. Granule prodávají i s léčivem proti kokcidiím, ale to se pak králíčkům nedává nic jiného, aby snědli správné množství (vhodné pro masné králíky, nikoliv pro zakrslé). Lepší je dávat léčivo do vody. V jídle králíčky nijak neomezuji. Ikdyž jedí, kolik chtějí, tak nejsou tlustí.

Větvičky ovocných stromů, ovoce a zeleninu můžete podávat po desátém týdnu života. Doporučuji jej ještě před tím jednou přeléčit proti kokcidiím (Sulfacox T nebo něco jiného), popř. mu dávat do pití pravidelně Acidomid K - v něm jsou i vitamíny a minerály. Toto přeléčení by mělo předcházet i očkování, takže to časově akorát vychází:-). U větviček pozor na lišejníky, ty jsou jedovaté. Z ostatního doporučuji mrkev, jablko, okurku, banán, borůvčí (proti průjmu), pampelišku, jitrocel.

Většina pamlsků prodávaná ve zverimexech není pro králíčky vhodná, já je nekupuji a pokud dostanu od někoho bonbónky apod. dávám je ve velmi malém množství a ne pravidelně. Jako pamlsek slouží ovoce, které je sladké až dost. Můžete také zkusit piškotek (jeden denně). Základ krmiva tvoří seno a voda, to by měl mít stále k dispozici, vše ostatní je doplněk.

 

Česání

Králíčci se češou hřebenem na psy nebo lidským hřebenem cca jednou týdně (podle struktury srsti). Začínám od ocásku, postupně pročesávám jednotlivé vrstvy srsti od kůže. Nakonec češu bříško, hlavičku a pod bradou.

 

 Králíčci jsou nenároční, mazliví a čistotní, svým majitelům, pokud se o ně s láskou starají, přináší mnoho radosti.